Podany na opakowaniu udźwig (obciążenie) i zastosowania są jedynie wytycznymi. Stopień prawidłowości montażu, jakość materiału budowlanego, w którym odbywa się montaż, obróbka i warunki środowiskowe mogą mieć negatywny wpływ na udźwig i w konsekwencji prowadzić do powstania zagrożenia dla osób i mienia. W razie wątpliwości montaż należy zlecić specjaliście.
Udźwig (obciążenie) został określony przez fischer w optymalnych warunkach, takich jak prawidłowe wywiercenie i oczyszczenie otworu, prawidłowy montaż i najbardziej odpowiednie śruby w nienaruszonych i stabilnych materiałach budowlanych oraz w normalnych warunkach środowiskowych.
Materiał budowlany, w którym osadzany jest kołek jest decyduje o obciążeniu, jakie kołek może utrzymać. Pokazane symbole materiałów budowlanych informują, do jakich materiałów budowlanych przeznaczony jest dany kołek. Podane obciążenie to maksymalne zalecane obciążenie w przypadku danego materiału budowlanego.
Jeśli widoczna jest kombinacja kilku różnych materiałów budowlanych, zaleca się przyjęcie obciążenia przewidzianego dla najsłabszego materiału.
Podane na opakowaniu obciążenie dotyczy jednego punktu mocowania (pojedynczy kołek) i oznacza mniejszą wartość siły rozporowej i obciążenia poprzecznego.?
Przykład:
Siła rozporowa 15 Kg (150 N)
Obciążenie poprzeczne 25 kg (250 N)
–––––––––––––––––––––––––––
Obciążenie podane na opakowaniu 15 kg (150 N)W przypadku stosowania grupy kołków (grupy 2, 4 itp.), udźwig produktów należy odczytywać inaczej. W przypadku wątpliwości zalecamy kontakt ze specjalistą. (patrz poniżej Opcje uzyskania pomocy).